Maryland Courts

District Court Judges Directory

Office of the Chief Judge
Chief Judge John P. Morrissey
District Court Headquarters
Maryland Judicial Center
580 Taylor Avenue A-3
Annapolis, MD 21401

 

*Administrative Judge

District 1 - Baltimore City
David Brian Aldouby Joan B. Gordon Catherine C. O'Malley
Joyce Maezeppa Baylor-Thompson James Green Flynn Marcus Owens
Nathan Braverman John R. Hargrove, Jr. Devy P. Russell
Charles A. Chiapparelli C. Yvonne Holt-Stone Gregory Sampson
Rachel E. Cogen Jamey H. Hueston Mark Franklin Scurti
L. Robert Cooper Miriam B. Hutchins Diana A.E. Smith
Melissa K. Copeland Nicole Pastore Klein Kathleen M. Sweeney
Martin Dominic Dorsey Jack I. Lesser Barbara B. Waxman*
Jennifer Etheridge George M. Lipman Halee F. Weinstein
Karen C. Friedman Timothy D. Murphy Kevin Michael Wilson
Askew W. Gatewood, Jr.    
District 2 - Dorchester, Somerset, Wicomico, & Worcester Counties
Melvin James Jews Paula A. Price John P. Rue, II
Daniel R. Mumford Gerald V. Purnell* L. Bruce Wade
District 3 - Caroline, Cecil, Kent, Queen Anne's, & Talbot Counties
William H. Adkins, III Douglas H. Everngam John E. Nunn, III
Stephen J. Baker* Frank M. Kratovil, Jr. Bonnie G. Schneider
District 4 - Calvert, Charles, & St. Mary's Counties
Karen Christy Holt Chesser Robert B. Riddle* Kenneth A. Talley
W. Louis Hennessy Michelle R. Saunders Andrea R.S. Watkins
District 5 - Prince George's County
Clayton Anthony Aarons Lisa Hall Johnson Thurman H. Rhodes
Tiffany H. Anderson* Patrice E. Lewis District Court SealKatina Self Steuart
Robin D. Gill Bright Karen H. Mason Ann Louise Wagner-Stewart
G. Richard Collins Erik H. Nyce Joseph L. Wright
Brian Charles Denton Mark T. O'Brien
Robert W. Heffron, Jr. Gregory C. Powell
District 6 - Montgomery County
Jeannie Eun Kyung Cho John C. Moffett Margaret Marie Schweitzer
Gary G. Everngam Eric John Nee William G. Simmons
Barry A. Hamilton District Court SealHolly David Reed, III District Court SealZuberi Bakari Williams
Patricia L. Mitchell James B. Sarsfield Eugene Wolfe*
District 7 - Anne Arundel County
H. Richard Duden, III Danielle M. Mosley Eileen A. Reilly
Jonas D. Legum Thomas V. Miller, III District Court SealLaura Marie Robinson
John P. McKenna* Thomas J. Pryal Shaem C.P. Spencer
District 8 - Baltimore County
Sally C. Chester Robert J. Steinberg Alexandra N. Williams*
Barbara R. Jung Norman R. Stone, III Dorothy J. Wilson
Michael T. Pate Kimberly M. Thomas Steven Donald Wyman
Marsha Lynette Russell Philip N. Tirabassi
Leo Ryan, Jr. District Court SealKevin Yvonne Thomas Wiggins  
District 9 - Harford County
Victor K. Butanis David E. Carey Mimi R. Cooper
Susan H. Hazlett*
District 10 - Carroll & Howard Counties
Wayne A. Brooks Brian D. Green Ricardo Daniel Zwaig
Pamila J. Brown Sue-Ellen Hantman  
JoAnn M. Ellinghaus-Jones* Mary C. Reese  
District 11 - Frederick & Washington Counties
Janice R. Ambrose Oliver J. Cejka, Jr.* Mark D. Thomas
District 12 - Allegany & Garrett Counties
Edward A. Malloy, Jr.* Stephan M. Moylan H. Jack Price, Jr.